středa 10. března 2010

Zničí naší civilizaci výbuch sopky?

Planeta země se neustále vyvíjí. Mohlo by se zdát, že naše planeta je pořád stejná, nic se s ní neděje. Ale to je velký omyl. Planeta se neustále mění, my sice malé změny v normálním životě nevnímáme, ale když se stane něco velkého, nestačíme se mnohdy divit, co příroda dokáže.

Určitě jste slyšeli, co se děje, když vybouchne sopka. Vše okolo ní je zničeno lávou, která pohltí vše co ji přijde do cesty, další ničivý element je popel, který ze sopky vylétává a v neposlední řadě je spousta věcí zničena zemětřesením. Další ničivou silou jsou tsunami, která jsou způsobena výbuchem sopky v moři.

Mohlo by se zdát, že jsou tyto katastrofy lokální a že se nás netýkají. Moře nemáme, tsunami nám nehrozí. A sopky, ty už máme dávno vyhaslé. Většina aktivních sopek se vyskytuje podél hranic lito sférických desek a to také není u nás. Ale co takové supervulkány, ty nás ohrozit mohou. Nejen nás, ale celou naší planetu! A kdo ví, jestli to nebude v roce 2012.

A co ty supervulkány vůbec jsou?
Stačí jmenovat jen dva: Yellowstonský park a supervulkán Toba

Yellowstonský park je nejstarší na světe, nachází se zde 110 vodopádů a velké množství horských pramenu, ledovcových jezer, bublajících bahenních sopek, gejzírů a další přírodní bohatství. Turisti pocházející se po tom to parku si často ani neuvědomují, že se procházejí po vrcholu sopky.

Tento park vznikl před 600 000 tisíci lety při výbuchu sopky. Tento typ sopky má zvláštní tvar, kterému se říká kaldera s rozměry 85 km x 45 km. Pro představu vešlo by se do ní město Tokio s 18 miliony obyvatel. Tato kaldera je neklidná, většinou soptí a dýmá kouř, což je způsobeno pohybem magmatu pod povrchem.

Odborníci spočítali, že v určitých částech parku se zvedá půda, v posledním století o 70 cm. V letech 1997 -2003 se půda zvedla o dalších 12 cm. Jedná se jen o nevinný pohyb magmatu, hydrotermální jevy či plyn? Nebo to před znamenává něco mnohem hrozivějšího, třeba supererupci?

Co by to znamenalo? Šlo by o tak obrovskou explozi, že by byl ovlivněn život na celé planetě.
Pokud by tento katastrofický scénář nastal, erupce by rozmetala 2000-3000 km3 sopečných hornin, popela a plynu po celých USA. Jen během první hodiny by bylo vyvrženo 100 milionu tun lávy, hornin a popela silou tisíce hiroshimkých bomb. Popel by zničil vše, na co by dopadl, zemědělské oblasti, zabil statisíce lidí, zahubil zvířata, totálně
by ohromil veškerý život na zasaženém území, 80% USA by bylo pokryto popelem, 20 procent území by se stalo trvale neobyvatelným.
Následně po erupci by se miliardy tun oxidu siřičitého rozšířily po celé severní polokouli a zatemnily by slunce. Prudce by klesla teplota někde i o 20 stupňů Celsia, ochladila by se i jižní polokoule.
Takováto změna klimatu by měla dopad na život na celé planetě.

Může to vše nastat? Odborníci říkají, že za jistých podmínek ano, ale jestli za našeho života, v blízké či vzdálené budoucnosti, v tuto chvíli nikdo neví....
(www.cestovani.idnes.cz)

Další nebezpečí nám hrozí u pobřeží Sumatry, kde je nebývala seizmická aktivita. To je dokladem napětí mezi Indickou a Barmskou zemskou deskou. Tím se zvyšuje riziko výbuchu jednoho z největších a nejnebezpečnějších supervulkánů planety - supervulkánu Toba.

Nikdo nepochybuje, že budoucí exploze Toby bude mít pro lidstvo zničující následky. Následky výbuchu by měly stejný postup jako v předešlém případě, ale byly by mnohem silnější.
Všeobecný hladomor ukončí nebo přeruší rozvoj civilizace. Nelze odhadnout kolik lidí by takovou katastrofu přežilo, ale při posledním výbuchu před 74 tisíci lety zahynulo na celé planetě zhruba 75% všech živých bytostí na Zemi.

"Supervulkán určitě vybuchne, je to jen otázka času" tvrdí profosor Ray Cas
Výbuch supervulkánu, virovou pandemií a terorismus jsou rizika, která se podle odborníků s vysokou pravděpodobností projeví ještě za této generace.

(www.gnosis9.net)

2 komentáře:

  1. Omlouvám se za hrubky, jak už nepíšu diktáty, tak to jde se mnou z kopce

    OdpovědětVymazat
  2. Fajn článek, teda až na tu poslední větu, proč by měl nastat výbuch supervulkánu ještě za této generace?Předtím se v článku psalo, že nikdo neví kdy, ale že určitě jednou ano. Toba bouchla ničivě před 788tis.lety a pak před 73tis. lety, mezi tím nikdo neví, každopádně pár tisíc let nic neznamená, takže v klidu!

    OdpovědětVymazat